Na tomto místě se dozvíte o hlavních přednostech a výhodách NAS serverů, které jsou určené především pro domácnosti. Každý typ má své výhody i nevýhody, o čemž budeme psát více v jednotlivých recenzích, ale většina základních funkcí si je bez ohledu na typ a výrobce velice podobná.
Upozorňujeme, že celý web je psán spíše pro uživatele – začátečníky, kteří se s NAS servery chtějí seznámit, proto je tématika vysvětlována spíše v obecné rovině bez zabíhání do technických detailů.
Primární úlohou každého síťového úložiště je shromažďování dat a následná práce s nimi dle zadaných požadavků. Osobně věřím, že velká řada z těch, kteří si NAS server již pořídili, učinili tak proto, aby měli konečně všechny své fotky, hudbu, filmy a další soubory konečně na jednou místě a ne část v pracovním notebooku, část v manželky počítači, část na CD a kdoví kde jinde. S pořízením chytrého úložiště máte již jen jedno centrální místo, kam mohou všichni ukládat svá data a co je důležité, mohou je mít kdykoliv a kdekoliv k dispozici, kde je připojení k internetu.
Nejčastější způsoby použití NAS serveru
Centrální ukládání dat a jejich sdílení v síti
Jak je uvedeno výše, ukládání dat a jejich neustálá dostupnost je hlavním posláním těchto zařízení. NAS server se na Vašem počítači zobrazuje jako „Umístění v síti“ a jednoduše si disk můžete namapovat tak, aby se Vám hlásil například jako disk „Z:“. Poté s ním pracujete úplně stejně jako s lokálním diskem, soubory kopírujete, vkládáte, mažete. Vaše data jsou tak spořádaně na jednom místě.
Sdílení uložených dat v síti může v praxi vypadat například takto: Prostřednictvím technologie DLNA si pouštíte film uložený na síťovém disku přímo do Vaší televize, zatímco na tabletu si jiný člen rodiny ze stejného úložiště pouští hudbu či sleduje jiný film. Do toho probíhá automatická záloha stolního počítače také na NAS server a strýček z Ameriky si vzdáleně prohlíží Vaše fotky z výletu na Kokořín. To vše v jeden okamžik a ze stejného umístění dat.
Streamování multimédií
Uložené multimediální soubory jako videa, hudbu či fotografie je možné přímo spouštět v ostatních zařízeních, které jsou do sítě připojené kabelem či bezdrátově – například v televizorech, mobilních telefonech, tabletech, herních konzolích, atd. Nejpohodlnější cestou je využití technologie DLNA.
Vzdálený přenos dat
Velkou výhodou většiny NAS serverů je, že svá data máte k dispozici i vzdáleně, například ze zaměstnání. Kdekoliv, kde je připojení k internetu máte dostupná i svá data, která jsou bezpečně uložená na vašem síťovém disku. Můžete k nim přistupovat přes webovou stránku, FTP protokol nebo prostřednictvím telefonu či tabletu a příslušné aplikace, kterou si na mobilní zařízení nainstalujete.
Zálohování
Jedna z důležitých vlastností každého síťového úložiště. Prostřednictvím různých aplikací si můžete nastavit automatické zálohování Vašich nepostradatelných dat ze stolního počítače či notebooku. Vše se děje na pozadí, takže můžete klidně Váš počítač bez omezení používat. Některé NAS servery dokážou data ještě zašifrovat, což zajistí vyšší stupeň zabezpečení a ochrany. Vřele doporučujeme provádět pravidelnou zálohu Vašich důležitých dat a to nejen 31. března, což je světový den zálohování.
Stahování
Většina NAS serverů na našem trhu disponuje také integrovanou funkcí pro automatické stahování dat z internetu přímo do NAS, tedy bez nutnosti puštěného počítače. Jde především o stahování torrentů a souborů ze serverů určených pro sdílení dat. Prostřednictvím aplikace zadáte jaký soubor chcete stáhnout, nastavíte prioritu – například stažení v nočních hodinách a o zbytek se postará Váš nový kamarád. Tímto způsobem stahování ušetříte spoustu času i energie, zároveň nebude zatěžovat svou síť v době, kdy ji aktivně používáte pro jiné účely.